صفحات دلخواه
چرا وبسایت ما؟
استودیو فیلم و عکس محمد توکلی به عنوان واحد مجاز با تیمی حرفه ای از متخصصین رشته عکاسی و با در اختیار داشتن بهترین تجهیزات روز دنیا سعی می کند تا با بهره گیری از خلاقیت و نوآوری خدمات عکاسی را به بهترین شکل ممکن در زمینه های مختلف ارائه دهد.

رازهای عکاسی پرتره

28 اکتبر رازهای عکاسی پرتره

اگر می خواهید از چهره عکاسی کنید ( عکاسی پرتره ) و هنرتان را به نمایش بگذارید ، حواستان باشد بهترین شرایط نوری برای عکاسی فراهم شده باشد ، نور پخش شده در جهت های مختلف  و غیر متمرکز ، برای عکاسی از چهره مناسب است .

مثلااز  نوری که به صورت غیر مستقیم از پنجره های شمالی می تابد ، می توانید بهترین نتیجه را در عکاسی چهره بگیرید .

پیشنهاد می کنیم در فضای آزاد عکاسی کنید . حتی می توانید در یک روز مه آلود و ابری هم عکاسی چهره را انجام بدهید  و نتیجه کار را ببینید . حواستان باشد نور از بالای سر سوژه نتابد ، چرا که از بینی و لب ها روی صورت سایه ایجاد می شود که ممکن است عکس شما را خراب کند . تابش نور از پشت سر ، موها را در تصویر درخشان و براق نشان می دهد ، اما ممکن است باعث تیرگی چهره شود .

در این صورت می توانید از فلاش یا یک مقوای سفید غیر شفاف برای تابش نور منعکس شده به چهره کمک بگیرید . اگر می خواهید عکس تمام قد بگیرید ، بهتر است دوربین را در ارتفاع بالای سینه قرار دهید و زمینه عکس را هم ساده بگیرید .

 اگر می خواهید نقص چهره را در عکس کمرنگ تر جوه بدهید ، کافی است از تغییر زاویه دوربین کمک بگیرید ، مثلا هنگام عکاسی از کسی که پیشانی برجسته دارد  کافی است ، زاویه دوربین را به طرف پایین بگیرید یا اگر می خواهید بینی را کوچک و کوتاه تر نشان بدهید ، کای است نوری را که از بالای سر می تابد را حذف کنید ، عکسبرداری را از روبرو انجام بدهید و ارتفاع دوربین را هم پایین بیاورید .

برای این که چین و چروک های پوست هم  کمتر مشخص شود ، بهتر است از نوری یکنواخت استفاده کنید و از سوژه بخواهید تابه صورت سه رخ مقابل دوربین بایستید .

یک ضرب المثل معروف اما نه چندان قدیمی می گوید ، کسی که قصد سفر دارد باید فکر بلیت برگشت را هم بکند ، اما مهم تر از آن به همراه داشتن  یک دوربین عکاسی  است . البته تهیه یک دوربین شرط کافی است امام لازم نیست . قبل از آن برای این که مثل یک عکاس حرفه ای وارد عمل شوید ، باید درباره محلی که می خواهید برای تعطیلات و گشت گذار به آنجا بروید ، اطلاعات لازم را کسب کنیم .  یکی از مهم ترین مقدمات سفر، مطالعه درباره محلی است که به آن مسافرت خواهید کرد. سعی کنید یک برنامه زمان‌بندی شده برای خودتان تهیه کنید هر چند ممکن است فرصت انجام تمام آنها را پیدا نکنید.

چقدر باعث تاسف شما خواهد شد اگر ابزار مناسب برای تهیه عکس از یک آبشار دیدنی  در مسیر همراه نبرده باشید تنها به علت اینکه از وجود آن بی‌خبر بوده‌ایدمجلات ویژه، بخش سفر روزنامه‌ها، کتابچه ‌های راهنما از جمله منابع خوب و مفید برای به دست آوردن اطلاعات هستند .درباره وضعیت جغرافیایی، آب و هوایی، فستیوال‌ها و تعطیلات رسمی کسب اطلاع کنید.

اگر  قصد دارید به خارج از کشور سفر کنید و به  زبان آن کشور احاطه ندارید کلمات و جملات ابتدایی در یک ارتباط ساده را یاد بگیرید.

این جملات اکثرا در کتابچه‌های راهنما سفر هر کشور وجود دارد بهترین منبع برای کسب اطلاعات جزیی کسانی هستند که قبلا به آن منطقه سفر کرده اند. مردم دوست دارند دیده‌ها و شنیده‌های خود را با دیگران قسمت کنند. وبلاگ‌ها و تالارهای گفتگو با موضوع‌های سفر بهترین منابع اینترنتی هستند.

نویسنده:مریم بهریان – استودیو توکلی

بدون نظر

نظر شما چیست؟